Річний звіт за 2017 рік
Примітки до фінансової звітності, складеної відповідно до міжнародних стандартів фінансової звітності
Примiтки до консолiдованої фiнансової звiтностi Публiчного акцiонерного товариства "Завод Пiвденкабель", складеної вiдповiдно до мiжнародних стандартiв фiнансової звiтностi, за 2017 рiк
1. ЗАГАЛЬНА IНФОРМАЦIЯ
ПРИВАТНЕ АКЦIОНЕРНЕ ТОВАРИСТВО "ЗАВОД ПIВДЕНКАБЕЛЬ" (далi - ПАТ "ЗАВОД ПIВДЕНКАБЕЛЬ") засновано у 1943р., як завод "Пiвденкабель". У 1995 роцi завод був перетворений в ЗАКРИТЕ АКЦIОНЕРНЕ ТОВАРИСТВО ЗАВОД "ПIВДЕНКАБЕЛЬ", яке стало його правонаступником. У 2011 роцi ПАТ ЗАВОД "ПIВДЕНКАБЕЛЬ" вiдповiдно до вимог та положень Закону України "Про акцiонернi товариства", рiшенням загальних зборiв акцiонерiв, було реорганiзовано в ПУБЛIЧНЕ АКЦIОНЕРНЕ ТОВАРИСТВО "ЗАВОД ПIВДЕНКАБЕЛЬ". 21.04.2016 р. рiшенням загальних зборiв акцiонерiв перетворене в ПРИВАТНЕ АКЦIОНЕРНЕ ТОВАРИСТВО "ЗАВОД ПIВДЕНКАБЕЛЬ".
Протягом двох рокiв, що закiнчилися 31 грудня 2016 р. i 2017р., в Товариствi працювало в середньому 913 та 913 спiвробiтникiв вiдповiдно.
Iнформацiя про господарську дiяльнiсть
Метою створення Групи є отримання прибутку на основi здiйснення виробничої дiяльностi, в порядку та на умовах визначених чинним законодавством i Статутом i наступне за цим розподiл прибутку
Основним видом дiяльностi, яким займається Група, є: виробництво кабельної продукцiї.
А також наступнi дозволенi види дiяльностi:
• вiдновлення вiдсортованих вiдходiв.
• вантажний автомобiльний транспорт
• дiяльнiсть iнших засобiв тимчасового розмiщення
• постачання iнших готових страв
• дошкiльна освiта
• дослiдження та експериментальнi розробки в сферi iнших природничих та технiчних наук.
ПАТ "ЗАВОД ПIВДЕНКАБЕЛЬ" пропонує бiльше 15000 марко-розмiрiв виробiв власного виробництва.
Споживачами продукцiї ПАТ "ЗАВОД ПIВДЕНКАБЕЛЬ" є атомнi та тепловi електростанцiї, вугiльнi шахти, метрополiтени i новобудови, залiзнi дороги i мiський транспорт та iншi.
Система якостi ПАТ "ЗАВОД ПIВДЕНКАБЕЛЬ" сертифiкована на вiдповiднiсть вимогам мiжнародного стандарту ISO 9001. Продукцiя пiдприємства удостоєна нагороди за якiсть "Мiжнародна Золота Зiрка". Успiшна сертифiкацiя продукцiї ПАТ "ЗАВОД ПIВДЕНКАБЕЛЬ" провiдними сертифiкацiйними центрами Європи, такими як компанiя VDE Priif-und Ztrtifizierungstitut GmbH, дає змогу постачати та нарощувати обсяги поставок до країн ЄС (Польща, Нiмеччина та iншi).
ПАТ "ЗАВОД ПIВДЕНКАБЕЛЬ" має лiцензiю Адмiнiстрацiї ядерного регулювання України на постачання кабельно-провiдникової продукцiї для атомних електростанцiй.
Проведено зовнiшнiй аудит СЕУ (системи екологiчного управлiння) згiдно ДСТУ ISO 140016-2015 з позитивним висновком.
Метою ПАТ "ЗАВОД ПIВДЕНКАБЕЛЬ" на 2017 рiк було поетапне повернення втрачених ринкiв збуту для отримання максимального прибутку.
Обсяг реалiзованої ПАТ "ЗАВОД ПIВДЕНКАБЕЛЬ" в Українi кабельної продукцiї збiльшився на 31,6% (843,0 млн. грн. у 2016 роцi, 1109,4 млн. грн. у 2017 роцi).
Обсяг реалiзацiї продукцiї на експорт збiльшився вдвiчi, з 133,5 млн. грн. у 2016 роцi до 187,3 млн. грн. у 2017 роцi.
У 2017 роцi проведенi пiдготовчi роботи по просуванню продукцiї Товариства на європейськi ринки збуту. Новими напрямками стало постачання до таких країн, як Польща, Нiмеччина, Францiя, Iзраїль.
Умови, в яких працює Група
Останнiм часом склалася жорстка монетарна полiтика уряду та Нацiонального банку України, яка призвела до погiршення економiки промислових пiдприємств i, в першу чергу, до рiзкого падiння обсягiв виробництва.
Ряд постанов НБУ збiльшили строки валютних розрахункiв. Але обмеження на покупку валюти, якщо на рахунках пiдприємства сума перевищує еквiвалент 25 тисяч доларiв, є прихованим фактором, що примушує практично 100% вiд надходжень валюти.
Головною сировиною при виготовленнi кабельної продукцiї є кольоровi метали, продукти нафтохiмiї та iншi, якi можна придбати тiльки за кордоном. Для розрахункiв з нерезидентами за сировину Група придбаває валюту, у зв’язку з чим несе значнi збитки на курсових рiзницях при придбаннi та продажу валюти.
Дуже актуальний для всiєї країни i , в першу чергу, для промисловцiв питання - оподаткування пiдприємств та взаємодiї з фiскальними органами. На вiдмiну вiд європейських країн в Українi часто змiнюється податкове законодавство, податковi переплати увiйшли в правило, бiльш того, змiни в законодавствi найчастiше розробляються в пожежному порядку, нерiдко норми викликають труднощi у застосуваннi на практицi .
Крiм того, серйозною проблемою для пiдприємства стало рiзке збiльшення ввезення на вiтчизняний ринок кабельної продукцiї за явно вираженими демпiнговими, штучно заниженими цiнами iноземного виробництва, що призводить до неконкурентоспроможностi продукцiї вiтчизняних виробникiв, а також до скорочення випуску, зарплати, прибутку i вiдповiдно зменшення вiдрахувань до бюджету . Проблема ввезення дешевої iмпортної кабельної продукцiї негативно позначається i на бюджетi країни.
2. ОСНОВИ СКЛАДАННЯ ФIНАНСОВОЇ ЗВIТНОСТI
Заява про вiдповiднiсть МСФЗ
Фiнансова звiтнiсть Групи пiдготовлена вiдповiдно до Мiжнародних стандартiв фiнансової звiтностi (МСФЗ), затверджених Радою з Мiжнародних стандартiв фiнансової звiтностi (РМСФЗ) .
Фiнансова звiтнiсть представлена в нацiональнiй валютi України (гривнi), яка є грошовою одиницею України, функцiональною валютою Групи i валютою представлення звiтностi. Функцiональна валюта визначалася як валюта основного економiчного середовища, в якiй Група здiйснює свою дiяльнiсть.
Звiтний перiод пiдприємства спiвпадає з календарним роком.
Основа пiдготовки
Дана консолiдована фiнансова звiтнiсть пiдготовлена згiдно з принципом оцiнки по iсторичнiй вартостi, за винятком переоцiненої вартостi основних засобiв. Керiвництво Групи прийняло рiшення представляти i оцiнювати дану консолiдовану фiнансову звiтнiсть у гривнях для зручностi користувачiв цiєї фiнансової звiтностi.
Встановленi в Українi принципи бухгалтерського облiку та процедури вiдрiзняються вiд загальноприйнятих вiдповiдно до МСФЗ. Вiдповiдно, консолiдована фiнансова звiтнiсть, яка була пiдготовлена на основi встановлених українських принципiв бухгалтерського облiку, вiдображає коригування, необхiднi для подання її у вiдповiдностi до МСФЗ.
Застосування припущення безперервностi.
Дана консолiдована фiнансова звiтнiсть була пiдготовлена виходячи з припущення про безперервнiсть дiяльностi, вiдповiдно до якого реалiзацiя активiв i погашення зобов’язань вiдбувається у ходi звичайної дiяльностi.
Консолiдована фiнансова звiтнiсть
ПАТ "ЗАВОД ПIВДЕНКАБЕЛЬ" володiє шiстдесят двома вiдсотками акцiй у ЗАТ завод "Белюжкабель" (Росiя). Тому, на виконання вимог МСФЗ 10 "Консолiдована фiнансова звiтнiсть", рiчна звiтнiсть надана Групою на консолiдованiй основi. При цьому врахованi норми МСБО 21 "Вплив змiн валютних курсiв", оскiльки компонентом фiнансової звiтностi є закордонна господарська одиниця.
Основа консолiдацiї
Консолiдована фiнансова звiтнiсть включає фiнансову звiтнiсть материнської компанiї та її дочiрнiх органiзацiй за станом на 31 грудня 2017 року, якщо має мiсце наявнiсть контролю. Контроль здiйснюється в тому разi, якщо Група пiддається ризикам, пов'язаним зi змiнним доходом вiд участi в об'єктах iнвестицiй, або має право на отримання такого доходу, а також можливiсть впливати на дохiд за допомогою здiйснення своїх повноважень щодо об'єкта iнвестицiй. Група контролює об'єкт iнвестицiй тiльки в тому випадку, якщо виконуються наступнi умови:
- наявнiсть у Групи повноважень щодо об'єкта iнвестицiй (тобто iснуючi права забезпечують поточну можливiсть управляти значущою дiяльнiстю об'єкта iнвестицiй);
- наявнiсть у Групи схильностi ризикам, пов'язаним зi змiнним доходом вiд участi в об'єктi iнвестицiй або прав на одержання такого доходу;
- наявнiсть у Групи можливостi впливати на дохiд за допомогою здiйснення своїх повноважень щодо об'єкта.
Прибуток або збиток та кожний компонент iншого сукупного доходу вiдноситься на власникiв материнської компанiї та неконтрольованi частки участi, навiть якщо це призведе до вiд’ємного балансу неконтрольованих часток. При необхiдностi фiнансова звiтнiсть дочiрнiх органiзацiй коригується для приведення облiкової полiтики таких органiзацiй згiдно облiкової полiтики Групи. Всi внутрiшньо груповi активи та зобов’язання, власний капiтал, доходи, витрати та грошовi потоки, що виникають внаслiдок внутрiшньогрупових операцiй, виключаються при консолiдацiї.
Переведення у валюту подання
Основнi курси обмiну валют, якi використовувалися при пiдготовцi даної консолiдованої фiнансової звiтностi, представленi таким чином:
Валюта|31 грудня 2017 р|31 грудня 2016 р
RUR/UAH|0,48703 рос.руб./грн.|0,45113 рос.руб./грн.
Середньорiчний курс валют RUR/UAH у 2017 роцi склав – 0,456 рос.руб./грн.
Результати дiяльностi i фiнансовий стан пiдприємств, якi входять в Групу (жодна з них не здiйснює операцiй з валютою країни з гiперiнфляцiйною економiкою), функцiональна валюта якої вiдрiзняється вiд валюти подання, переводяться у валюту подання наступним чином.
- Всi активи i зобов’язання перераховуються за офiцiйним курсом на звiтну дату.
- Всi статтi доходiв i витрат перераховуються за середньорiчним курсом.
- Всi статтi капiталу i резервiв перераховуються за офiцiйним курсом на звiтну дату.
- Всi курсовi рiзницi, що виникають в результатi перерахунку, визнаються як окремий компонент у складi iнших сукупних доходiв.
-В консолiдованому звiтi про рух грошових коштiв залишки коштiв на початок i кiнець кожного представленого перiоду перераховуються за курсом на звiтну дату. Всi грошовi потоки перераховуються за середньорiчним курсом. Курсовi рiзницi, що виникають в результатi перерахунку, представленi як ефект вiд перерахунку у валюту подання.
3.СУТТЄВI ПОЛОЖЕННЯ ОБЛIКОВОЇ ПОЛIТИКИ
3.1 Короткий огляд суттєвих положень облiкової полiтики
Межа суттєвостi
Для окремих об'єктiв облiку, що вiдносяться до активiв , зобов'язань i власного капiталу пiдприємства - 5 % пiдсумку всiх активiв, зобов'язань i власного капiталу вiдповiдно;
для окремих видiв доходiв т витрат - 2% чистого прибутку(збитку) пiдприємства.
Основнi засоби
Основнi засоби вiдображаються за первiсною вартiстю за вирахуванням накопиченої амортизацiї за винятком груп 4 "Машини та обладнання" та 5 "Транспортнi засоби", якi облiковуються по справедливiй (переоцiненiй) вартостi за вирахуванням накопиченої амортизацiї.
При введеннi основних засобiв та iнших необоротних активiв в експлуатацiю вказується лiквiдацiйна вартiсть та очiкуваний строк корисного використання кожного об'єкта основних засобiв в актi введення в експлуатацiю.
Лiквiдацiйна вартiсть будiвель, транспортних засобiв, виробничого устаткування й iнших аналогiчних об'єктiв визначається як розрахункова сума , яку пiдприємство одержало б на поточний момент вiд реалiзацiї такого об'єкта основних засобiв, за вирахуванням ймовiрних витрат на вибуття, якби цей об'єкт досяг того стану, у якому вiн буде перебувати в кiнцi строку корисного використання.
Амортизацiя основних засобiв за рахунком 10 розраховується за прямолiнiйним методом виходячи з первiсної вартостi за вирахуванням лiквiдацiйної вартостi кожного об'єкта основних засобiв, починаючи з мiсяця, наступного за датою введення в експлуатацiю протягом термiну їх використання.
Амортизацiя малоцiнних необоротних матерiальних активiв за рахунком 11 розраховується шляхом списання 100% у перший мiсяць використання.
При вибуттi об'єктiв основних засобiв, якi ранiше були переоцiненi, суми дооцiнки включаються до складу нерозподiленого прибутку з одночасним зменшенням капiталу в дооцiнки.
Нематерiальнi активи
Нематерiальнi активи, якi були придбанi окремо, при первинному визнаннi оцiнюються за початковою вартiстю. Амортизацiя нематерiальних активiв здiйснюється прямолiнiйним методом.
Iнвестицiйна нерухомiсть
На дату балансу iнвестицiйна нерухомiсть вiдображається за первiсною вартiстю, зменшеною на суму нарахованої амортизацiї з урахуванням їх лiквiдацiйної вартостi.
Запаси
На дату балансу вартiсть запасiв оцiнюється як найменша з двох величин: собiвартiстю або за цiною можливого продажу.
Собiвартiсть незавершеного виробництва включає прямi матерiальнi витрати, прямi витрати на оплату працi
Собiвартiсть готової продукцiї включає витрати, що прямо пов'язанi з виробництвом такої продукцiї , а саме:
прямi матерiальнi витрати,
прямi витрати на оплату працi;
амортизацiї необоротних активiв, безпосередньо пов'язаних з виробництвом продукцiї;
загальновиробничих витрат;
вартостi придбаних послуг, прямо пов'язаних з виробництвом продукцiї;
iнших прямих витрат.
Облiк готової продукцiї ведеться по середньозваженiй собiвартостi в цiнах зберiгання.
При вiдпуску запасiв у виробництво, з виробництва, продажу та iншому вибуттi застосовуються наступнi методи їх оцiнки:
- середньозваженої собiвартостi – для матерiалiв у незавершеному виробництвi, матерiалiв на складi, готової продукцiї. Визначення середньозваженої собiвартостi одиницi запасiв проводиться один раз в мiсяць на останню дату звiтного перiоду, шляхом дiлення вартостi залишку таких запасiв на початок звiтного мiсяця та вартостi отриманих у звiтному мiсяцi запасiв на кiлькiсть запасiв на початок звiтного мiсяця та кiлькостi отриманих у звiтному мiсяцi запасiв.
- iдентифiкованої собiвартостi вiдповiдної одиницi запасiв – для великогабаритних товарiв, що мають номер заводу-виробника, виготовлених на заказ, а також товарiв, не замiнюючих один одного;
- методу ФIФО – для запасiв при їх вибуттi в столову та дитячий садок;
- методу цiни продажу – для реалiзацiї товарiв в магазинi та столовiй.
Вартiсть тари при вибуттi по умовам договору з покупцями може включатися в виробничу собiвартiсть готової продукцiї.
Грошовi кошти та їх еквiваленти
Грошовими коштами та їх еквiвалентами у фiнансової звiтностi визнаються грошовi кошти на поточних банкiвських рахунках , грошовi кошти в касi пiдприємства, грошовi кошти в дорозi, в акредитивах, на корпоративних платiжних картках та депозитнi сертифiкати строком до трьох мiсяцiв з дати придбання.
При складаннi Звiту про рух грошових коштiв застосовується прямий метод, при якому розкривається iнформацiя про змiни, що вiдбулися в грошових коштах протягом звiтного перiоду.
Оренда
Визначення того, чи є угода орендою або мiстить її ознаки ,базується на сутностi угоди на дату її здiйснення: чи залежить виконання угоди вiд використання конкретного активу або активiв чи передає угода право на використання активу.
1. Група як орендар.
Оренда, коли Група бере на себе практично всi ризики та вигоди, що зазвичай пов’язанi з переходом права власностi, класифiкується як фiнансова оренда. Активи ,взятi у фiнансову оренду, вiдображаються у складi основних засобiв з початку дiї оренди за найменшою iз вартостей - справедливої вартостi орендованого майна i теперiшньої вартостi мiнiмальних орендних платежiв. Орендi платежi розподiляються мiж витратами на фiнансування i зменшенням основної суми зобов’язання з оренди таким чином, щоб вийшла постiйна ставка вiдсотка на непогашену суму зобов’язання. Витрати на фiнансування вiдображаються безпосередньо у прибутку i збитку у звiтi про сукупний дохiд. Орендованi активи амортизуються протягом строку корисного використання активу. Однак, якщо вiдсутня обґрунтована впевненiсть у тому, що до Групи перейде право власностi на актив в кiнцi термiну оренди, актив амортизується протягом коротшого з наступних перiодiв: розрахунковий термiн корисного використання активу i термiн оренди.
Платежi з операцiйної оренди визначаються як витрати у звiтi про сукупний дохiд рiвномiрно на протязi всього перiоду оренди.
2) Група в якостi орендодавця.
Договори оренди, за якими у Групи залишаються практично всi ризики та вигоди вiд володiння активом, класифiкуються як операцiйна оренда. Платежi по орендi визнаються у складi виручки в тому перiодi, в якому вони були отриманi.
Дебiторська заборгованiсть
Поточна дебiторська заборгованiсть включається до пiдсумку балансу за чистою вартiстю реалiзацiї. Чиста вартiсть реалiзацiї дебiторської заборгованостi визначається як сума поточної дебiторської заборгованостi за вирахуванням резерву сумнiвної заборгованостi. Резерв сумнiвних боргiв визначається за методом застосування абсолютної суми сумнiвної заборгованостi, у вiдповiдностi з яким величина резерву визначається на пiдставi аналiзу платоспроможностi окремих дебiторiв.
Фiнансовi iнвестицiї
Iнвестицiї, якi керiвництво планує утримувати протягом невизначеного перiоду часу, i якi можуть бути проданi у разi потреби полiпшення показника лiквiдностi чи внаслiдок впливу змiн процентних ставок, класифiкуються як фiнансовi активи, наявнi для продажу. Цi активи включаються до складу необоротних активiв, якщо тiльки Група не має явного намiру утримувати цi активи протягом перiоду, меншого дванадцяти мiсяцiв вiд звiтної дати, якщо продаж цих активiв не буде викликаний необхiднiстю збiльшення робочого капiталу, у разi чого вони будуть включенi до складу оборотних активiв. Фiнансовi активи, наявнi для продажу, облiковуються за справедливою вартiстю з вiднесенням переоцiнки на власний капiтал.
Операцiї в iноземнiй валютi
Фiнансова звiтнiсть Групи складається у валютi основного економiчного середовища, в якому вона здiйснює свою дiяльнiсть. При пiдготовцi фiнансової звiтностi операцiї у валютi, вiдмiннiй вiд функцiональної (в iноземнiй валютi), вiдображаються за курсом на дату здiйснення операцiї. На кожну звiтну дату грошовi (монетарнi) статтi, вираженi в iноземнiй валютi, перераховуються за курсом Нацiонального банку України, що встановлений на звiтну дату. Негрошовi статтi, вiдображенi за первiсною вартiстю, вираженої в iноземнiй валютi, перераховуються у функцiональну валюту за курсом на дату здiйснення операцiї i надалi не змiнюються. Курсовi рiзницi вiдображаються у звiтi про фiнансовi результати у тому перiодi, в якому вони виникли. Курсовi рiзницi, що виникають за кредитами i позиками, вiдображаються у складi фiнансових витрат, а курсовi рiзницi, що вiдносяться до операцiйної дiяльностi, вiдображаються у складi iнших операцiйних доходiв або витрат.
Фiнансовi iнвестицiї
Керiвництво класифiкує кожне фiнансове вкладення як короткострокове або довгострокове станом на дату придбання та переглядає класифiкацiю на кожну наступну дату складання звiтностi.
На дату балансу фiнансовi iнвестицiї вiдображаються за вартiстю придбання.
Вiдстроченi податки
Вiдстроченi податки розраховуються по поточним офiцiйним ставкам з використанням балансового методу облiку зобов’язань по усiм тимчасовим рiзницям мiж податковою базою активiв та зобов’язань та їх балансовою вартiстю у фiнансовiй звiтностi.
Кредитнi позики
Кредити i позики визнаються за справедливою вартiстю отриманих коштiв. Позики класифiкуються як поточнi зобов’язання за винятком тих випадкiв, коли Група має безумовне право вiдстрочити погашення зобов’язання, принаймнi, на 12 мiсяцiв вiд звiтної дати.
Забезпечення виплат персоналу
Забезпечення виплат персоналу визначається i переоцiнюється на кожну дату складання балансу. Змiни в забезпечення з плином часу вiдносяться на фiнансовi статтi у звiтi про прибутки та збитки за кожний звiтний перiод.
Статутний капiтал
Простi акцiї не пiдлягають погашенню привiлейованi акцiї з рiзними правами на отримання дивiдендiв класифiкуються як статутний капiтал.
Визнання доходу
Дохiд визнається за в тому випадку, якщо отримання економiчних вигод Групою оцiнюється як вiрогiдне, якщо виручка може бути надiйно оцiнена, а також у разi вiдповiдностей спецiальним критерiям для кожного виду дiяльностi Групи. Сума доходу не вважається достовiрною до тих пiр, поки не будуть дозволенi всi умовнi зобов’язання, що мають вiдношення до продажу. У своїх оцiнках Група ґрунтується на iсторичних результатах, враховуючи тип покупця, тип операцiї та особливi умови кожної угоди.
Виручка оцiнюється за справедливою вартiстю суми компенсацiї, отриманої або яка пiдлягає отриманню за продаж товарiв i послуг в звичайному ходi господарської дiяльностi Групи. Виручка вiдображається за вирахування податкiв i мит з продажiв, знижок i внутрiшньогрупових операцiй.
1. Реалiзацiя продукцiї
Група здiйснює виробництво та продаж продукцiї. Дохiд вiд продажу товарiв визнається в момент, коли пiдприємство, що входять до Групи, передає продукцiю покупцю, якщо не iснує невиконаного зобов’язання, яке могло б вплинути на прийняття продукцiї покупцем. Дохiд не визнається доти, доки продукцiя не буде вiдвантажена покупцю в зазначеному мiсцi, ризики та вигоди, пов’язанi з правом власностi на продукцiю, не будуть переданi покупцю, а також поки покупець не прийме продукцiю згiдно з договором купiвлi-продажу, не спливуть умови прийняття, або ж у Групи будуть об’єктивнi докази того, що всi критерiї прийняття будуть задоволенi.
2. Надання послуг.
Виручка вiд надання послуг (виконанню робiт) визнається виходячи зi стадiї завершеностi робiт за кожним договором. Оцiнку ступеню завершеностi операцiй по наданню послуг (виконанню робiт) здiйснюється шляхом вивчення роботи, при цьому доходи вiдображаються в звiтному перiоду пiдписання акту наданих послуг (виконаних робiт) чи затвердження звiту комiсiонера.
Витрати
В основному, заготовчому виробництвi використовується нормативний метод облiку витрат на виробництво. У допомiжному виробництвi використовується однопередiльний, однопередiльний з елементами нормативного, позамовний метод з елементами нормативного облiку витрат на виробництво.
Фактична собiвартiсть реалiзованої готової продукцiї визначається шляхом застосування вiдповiдного коефiцiєнта до вартостi реалiзованої продукцiї у цiнах зберiгання. Коефiцiєнт розраховується щомiсячно у розрiзi цехiв як вiдношення залишку готової продукцiї на початок мiсяця та випуску готової продукцiї в поточному мiсяцi, що облiковуються по фактичнiй собiвартостi, до залишку готової продукцiї на початок мiсяця та випуску готової продукцiї в поточному мiсяцi в цiнах зберiгання.
Витрати за позиками
Витрати за позиками, безпосередньо пов’язанi з придбанням, будiвництвом або виробництвом активу, який обов’язково потребує значного часу для його пiдготовки до використання вiдповiдно до намiрiв Групи чи до продажу, капiталiзуються як частина первiсної вартостi такого активу. Значним часом вважається перiод бiльше шести мiсяцiв.
Усi iншi витрати за позиками вiдносяться на витрати у тому звiтному перiодi, у якому вони були понесенi.
3.2 Змiни в облiковiй полiтицi та принципах розкриття iнформацiї
Змiн в облiковiй полiтицi протягом 2017 року не було.
Новi стандарти, роз’яснення та поправки до дiючих стандартiв та роз’яснень
При складаннi фiнансової звiтностi Група застосувала всi новi i змiненi стандарти й iнтерпретацiї, затвердженi РМСБО та КМТФЗ, якi належать до його операцiй i якi набули чинностi станом на 31 грудня 2017 року. Група не застосовувала достроково стандарти, роз’яснення та поправки, якi були випущенi, але не набрали чинностi.
Керiвництво Групи вважає, що вплив прийнятих стандартiв на фiнансове положення, фiнансовi результати та iнформацiю, яку розкриває Товариство станом на 31 грудня 2016 року, не суттєвий.
3.3. Виправлення помилок
Протягом 2017 року не було виправлення помилок попереднiх звiтних перiодiв.
4.СУТТЄВI ОБЛIКОВI ОЦIНКИ ТА СУДЖЕННЯ
Пiдготовка фiнансових звiтiв вiдповiдно до МСФЗ вимагає вiд керiвництва на кожну звiтну дату винесення суджень, визначення оцiночних значень i припущень, якi впливають на зазначенi у звiтностi суми виручки, витрат, активiв i зобов’язань, а також на розкриття iнформацiї про умовнi зобов’язання. Проте невизначенiсть у вiдношеннi цих припущень i оцiночних значень може привести до результатiв, якi можуть вимагати в майбутньому iстотних коригувань до балансової вартостi активу або зобов’язання, стосовно яких приймаються подiбнi припущення та оцiнки. Фактичнi данi можуть вiдрiзнятися вiд таких оцiнок.
У процесi застосування облiкової полiтики Групи керiвництво використовувало наступнi судження, оцiнки i допущення, що надають найбiльш iстотний вплив на суми, визнанi в консолiдованому звiтi про сукупний дохiд.
Термiн корисного використання необоротних активiв та визначення їх лiквiдацiйної вартостi
Об’єкти основних засобiв та нематерiальних активiв, що належать Групi, амортизуються з використанням прямолiнiйного методу протягом усього строку їх корисного використання, який розраховується вiдповiдно до бiзнес-планiв i операцiйних розрахункiв керiвництва Групи щодо даних активiв.
На оцiнку термiну корисного використання та лiквiдацiйної вартостi необоротних активiв впливають ступiнь експлуатацiї активiв, технологiї їх обслуговування, змiни у законодавствi, непередбаченi операцiйнi обставини. Керiвництво Групи перiодично перевiряє правильнiсть застосовуваних термiнiв корисного використання та лiквiдацiйної вартостi активiв. Даний аналiз проводиться виходячи з поточного технiчного стану активiв i очiкуваного перiоду, протягом якого вони будуть приносити економiчнi вигоди Групi.
Запаси
На дату складання звiтностi Група оцiнює необхiднiсть зменшення балансової вартостi запасiв до їх чистої вартостi реалiзацiї. Оцiнка суми знецiнення проводиться на основi аналiзу ринкових цiн подiбних запасiв, iснуючих на дату звiту та опублiкованих в офiцiйних джерелах. Такi оцiнки можуть мати значний вплив на балансову вартiсть запасiв.
Також, на кожну звiтну дату Група оцiнює товарно-матерiальнi запаси на наявнiсть надлишкiв i застарiлостi запасiв.
Дебiторська заборгованiсть
Дебiторська заборгованiсть вiдображається у звiтностi по чистiй цiнi реалiзацiї за вирахування резерву сумнiвних боргiв. Резерв сумнiвних боргiв розраховується на пiдставi оцiнки можливих втрат в iснуючих залишках дебiторської заборгованостi. При створеннi резерву керiвництво враховує безлiч факторiв, включаючи загальнi економiчнi умови, специфiку галузей, iсторiю роботи з покупцем. Невизначеностi, пов’язанi зi змiнами фiнансового положення покупцiв, як позитивними, так i негативними, також можуть вплинути на величину i час створення резерву сумнiвних боргiв.
Оподаткування
Постiйнi змiни в Податковий кодекс України та неоднозначне трактування його норм контролюючими органами та суб’єктами господарювання пiдвищують ризик донарахування податкових зобов’язань при проведеннi податкових перевiрок. Такi зобов’язання можуть включати самi податки, а також штрафи i пеню, i їх суми можуть бути суттєвими.
Знецiнення активiв
Балансова вартiсть активiв Групи переглядається на предмет виявлення ознак, що свiдчать про наявнiсть знецiнення таких активiв. Якщо якi-небудь подiї або змiна обставин свiдчать про те, що поточна вартiсть активiв може виявитися невiдшкодовуваною, Група оцiнює вiдшкодовувану вартiсть активiв. Така оцiнка призводить до необхiдностi прийняття низки суджень щодо довгострокових прогнозiв майбутньої виручки i витрат, пов’язаних з розглянутими активами. У свою чергу, цi прогнози є невизначеними, оскiльки будуються на припущеннях про рiвень попиту на продукцiю i майбутнiх ринкових умовах. Наступнi й непередбаченi змiни таких припущень i оцiнок, використаних при проведеннi тестiв на знецiнення, можуть призвести до iншого результату по порiвняннi з представленим у цiй консолiдованiй фiнансовiй звiтностi.
Судовi розгляди
Керiвництво Групи висуває суттєвi припущення при оцiнцi та вiдображеннi запасiв i ризику схильностi впливу умовних зобов’язань, пов’язаних з поточними судовими розглядами i iншими неврегульованими позовами, а також iншими умовними зобов’язаннями. При оцiнцi ймовiрностi задоволеного позову Групи або виникненнi матерiальних зобов’язань, а також при визначеннi вiрогiдних сум остаточних розрахункiв або зобов’язань необхiднi судження керiвництва. Через невизначенiсть, властиву процесу оцiнки, фактичнi витрати можуть вiдрiзнятися вiд первiсних розрахункiв. Такi попереднi оцiнки можуть змiнюватися по мiрi надходження нової iнформацiї, отриманої вiд внутрiшнiх фахiвцiв Групи, якщо такi є, або вiд третiх сторiн, таких, як адвокати. Перегляд таких оцiнок може мати значний вплив на майбутнi результати операцiйної дiяльностi.
5. IНФОРМАЦIЯ ПРО СТАТТI БАЛАНСУ
Основнi засоби
Переоцiнка вартостi основних засобiв груп 4 "Машини та обладнання" та 5 "Транспортнi засоби" була проведена у 2015 роцi. Станом на 31.12.2017 р. балансова вартiсть переоцiнених основних засобiв не вiдрiзняється вiд їх справедливої вартостi.
У 2017 роцi були придбанi основнi засоби та малоцiннi необоротнi активи на суму 16491,5 тис. грн. (у 2016 роцi – 21046,3 тис.грн), а також проведена модернiзацiя обладнання на 940,1 тис.грн (у 2016 роцi – 18802,8 тис.грн).
Амортизацiя основних засобiв, що були переоцiненi у 2017 роцi, яку вiднесено на збiльшення нерозподiленого прибутку з одночасним зменшенням капiталу в дооцiнках, склала 19534,8 тис.грн. (у 2016 роцi – 18345,2 тис.грн.).
До складу основних засобiв включаються активи, якi взятi у фiнансову оренду, балансова вартiсть яких на 31.12.17 р. становить 1251,3 тис. грн. (на 31.12.16 р. становить 1305,1 тис. грн).
Станом на 31.12.17 р. був проведений аналiз причин того, що могло призвести до зменшення корисностi активiв. Причин зменшення корисностi основних засобiв не встановлено.
Станом на 31.12.17 р. у Групи не було зобов’язань з придбання об’єктiв основних засобiв.
Обмежень на права власностi та основних засобiв, що переданi у заставу для забезпечення зобов’язань, на 31.12.17 р. не було.
Запаси
Тис.грн.
|Балансова вартiсть на кiнець року
Найменування показника|2017 |2016
Сировина i матерiали|141352|126910
Паливо|259|61
Тара i тарнi матерiали|6749|1750
Запаснi частини|45534|12751
Малоцiннi та швидкозношуванi предмети|286|429
Незавершене виробництво|71027|51548
Готова продукцiя|163884|153822
Товари|528|333
Фiнансовi iнвестицiї
До iнших фiнансових iнвестицiй Групи належать частки та паї в статутному капiталi iнших пiдприємствах. Вони вiдносяться до довгострокових фiнансових iнвестицiй на складають станом на 31.12.2017 року 15560 тис. грн. (на 31.12.2016 р. – 15575 тис.грн.).
Дебiторська заборгованiсть
По результатам аналiзу дебiторської заборгованостi станом на 31.12.2017 р. сумнiвна дебiторська заборгованiсть, вiднесена в резерв сумнiвних боргiв, складає 157,5 тис.грн. (на 31.12.2016 р. – 157,5 грн.).
Безнадiйної дебiторської заборгованостi у 2017 роцi не має.
Власний капiтал
Статутний фонд ПАТ "Завод Пiвденкабель" складається iз 41576872 (сорок одного мiльйона п’ятсот сiмдесят шостi тисяч вiсiмсот сiмдесят двох) акцiй, номiнальною вартiстю 0,25грн. кожна, що становить 10394218 (десять мiльйонiв триста дев’яносто чотири тисячi двiстi вiсiмнадцять) грн.
41359032 простi акцiї на суму 10339758грн.
217840 привiлейованi акцiї на суму 54460грн.
Основними акцiонерами ПАТ "Завод Пiвденкабель" є:
ТОВ "ПIВДЕНКАБЕЛЬIНВЕСТ-ПЛЮС" - 15,8363%
ТОВ "ПIВДЕНКАБЕЛЬПРОКАТ" - 14,1029%
ТОВ "ПIВДЕНКАБЕЛЬIНВЕСТ" - 14,1028%
C.I.H. – Cable Industrial (Кiпр) – 13,0599%
Протягом звiтного перiоду не змiнювався розмiр i структура статутного капiталу.
Прибуток (збиток) на акцiю
Базисний прибуток (збиток) на акцiю розраховано шляхом дiлення прибутку (збитку) за рiк на середньозважену кiлькiсть акцiй в обiгу упродовж звiтного року.
тис. грн.
Найменування|2017 |2016
Прибуток (збиток) тис. грн.|63033,0|43309,0
Середньозважена кiлькiсть акцiй в обiгу|41359032|41359032
Базисний прибуток (збиток) на акцiю, грн.|1,52404|1,04715
6. IНФОРМАЦIЯ ПРО ОПЕРАЦIЙНУ, ФIНАНСОВУ, IНВЕСТИЦIЙНУ ДIЯЛЬНОСТI ПIДПРИЄМСТВА
Доходи i витрати
Тис.грн.
Найменування показника|2017 |2016
|Доходи|Витрати|Доходи|Витрати
Iншi операцiйнi доходи i витрати:|30154|30693|41248|43740
Вiд реалiзацiї матерiалiв|17013|12563|11159|8110
Утримання об'єктiв iнших видiв дiяльностi|-|1551|-|1174
Вiд продажу - купiвлi валюти|-|588|23|667
Операцiйна курсова рiзниця|11161|12632|27721|30969
Штрафи, пенi, неустойки|-|1362|24|31
Вiдсотки отриманi|8|0|6|0
Судовi збори|6|0|960|0
Пеня за рiшенням суду|-|0|30|0
Iншi операцiйнi доходи i витрати|1966|1997|1325|2789
Iншi фiнансовi доходи i витрати:
|206|9429|129|10609
Дивiденди|206|-|129|-
Вiдсотки за кредит|-|8653|-|9164
Фiнансова оренда|-|776|-|1445
Iншi доходи i витрати: |4647|19515|17250|8443
Податки i збори|-|-|-|1253
Неоперацiйна курсова рiзниця|777|1547|3423|3043
Вiд списання необоротних активiв|258|2300|1226|1611
Благодiйна допомога|-|1457|-|811
Iншi доходи i витрати|3612|14211|12601|1725
Адмiнiстративнi витрати:
|-|64013|-|51646
Заробiтна плата i нарахування на зарплату|-|33949|-|27411
Амортизацiя|-|2862|-|2590
Банкiвське обслуговування|-|1381|-|1572
Податки, збори, обов'язковi платежi|-|4626|-|3894
Утримання та ремонт адмiн будiвель|-|5792|-|5158
Витрати на сертифiкацiю, консультацiйнi послуги|-|1988|-|1925
Витрати на врегулювання судових спорiв в судових органах|-|284|-|856
Iншi адмiн.витрати (витрати на вiдрядження, охорона працi, страхування та iн)|-|13131|-|8240
Витрати на збут:|-|16971|-|12667
Пакувальнi матерiали|-|4123|-|2528
Транспортнi витрати|-|5657|-|6008
Заробiтна плата i нарахування на зарплату|-|3242|-|1766
Реклама i маркетинг|-|2625|-|1478
Амортизацiя|-|270|-|250
Утримання та ремонт необоротних активiв|-|803|-|464
Iншi витрати (витрати на вiдрядження тощо)|-|251|-|173
7. ОПЕРАЦIЇ ЗI ЗВ’ЯЗАНИМИ СТОРОНАМИ
Сторони вважаються зв’язаними у тому разi, якщо одна iз сторiн має можливiсть контролювати, здiйснювати суттєвий вплив на прийняття iншою стороною фiнансових чи виробничих рiшень.
Зв’язанi сторони включають акцiонерiв, що мають контроль чи здiйснюють значний вплив на пiдприємство, управлiнський персонал вищого рiвня та пiдприємства, в акцiонерному капiталi яких компанiї Групи мають певну частку.
Операцiї купiвлi та продажу з пов’язаними особами здiйснюються на умовах, аналогiчних умовам операцiй з незалежними сторонами. Залишки на кiнець року не забезпеченi, є безвiдсотковими, сплата по ним вiдбувається грошовими коштами. Жодної поруки не було надано чи отримано по вiдношенню до кредиторської чи дебiторської заборгованостi пов’язаних сторiн. За рiк, що закiнчився 31 грудня 2017 року, Група не зафiксувала знецiнення дебiторської заборгованостi вiд пов’язаних сторiн (у 2016 роцi також). Така оцiнка проводиться кожного фiнансового року шляхом перевiрки фiнансового стану пов’язаної особи та ринку, на якому вона функцiонує.
8. НОВI МIЖНАРОДНI СТАНДАРТИ ФIНАНСОВОЇ ЗВIТНОСТI
Нижче наведенi стандарти та роз’яснення, якi були прийнятi, але ще не набрали чинностi на дату затвердження фiнансової звiтностi. Групи. Група має намiр застосувати цi стандарти з дати набрання ними чинностi.
МСФЗ 9 "Фiнансовi iнструменти". Набуває чинностi з 1 сiчня 2018 року чи пiсля цiєї дати, при цьому допускається дострокове застосування за деякими виключеннями. Група планує почати застосовувати вказаний стандарт з необхiдної дати.
Група здiйснила загальну оцiнку впливу МСФЗ 9. Ця попередня оцiнка базується на доступнiй на даний час iнформацiї та може бути змiнена внаслiдок бiльш глибокого аналiзу чи отримання додаткової бiльш обґрунтованої iнформацiї. В цiлому, Група не очiкує значного впливу нових вимог на свою фiнансову звiтнiсть за винятком вимог до знецiнення в МСФЗ 9. Група очiкує визнання бiльшої суми резерву на знецiнення, що негативно вплине на власний капiтал, та в майбутньому буде проведено бiльш детальний аналiз для визначення суми збiльшення.
МСФЗ 9 вимагає, щоб Група вiдображала по всiм борговим цiнним паперам, позикам та торговiй дебiторськiй заборгованостi 12-мiсячнi очiкуванi кредитнi збитки або очiкуванi кредитнi збитки за весь перiод. Група планує застосовувати спрощений пiдхiд та вiдображати очiкуванi кредитнi збитки за весь перiод по торговiй дебiторськiй заборгованостi.
МСФЗ 15 "Виручка по договорах з покупцями". Згiдно цього стандарту виручка визнається в сумi, що вiдображає компенсацiю, право на яку органiзацiя очiкую отримати в обмiн на передачу товарiв чи послуг покупцю. Новий стандарт по виручцi замiнить всi дiючi вимоги МСФЗ до визнання виручки. Буде вимагатися повне ретроспективне застосування та модифiковане ретроспективне застосування для рiчних перiодi, що почнуться 01 сiчня 2018 року чи пiсля цiєї дати. Група планує використати варiант повного ретроспективного застосування нового стандарту з необхiдної дати набуття чинностi. Група проводить оцiнку наслiдкiв застосування нового стандарту.
Поправки до МСФЗ 7 "Iнiцiатива в сферi розкриття iнформацiї". Поправки до МСФЗ 7 "Звiт про рух грошових коштiв" вимагають, щоб органiзацiя розкривала iнформацiю, що дозволятиме користувачам фiнансової звiтностi оцiнити змiни в зобов’язаннях, викликаних фiнансовою дiяльнiстю, включаючи як змiни, обумовленi грошовими потомками, так i змiни, не обумовленi ними. Поправки набувають чинностi для рiчних перiодiв, починаючи з 01 сiчня 2017 р. Застосування цих поправок буде потребувати розкриття Групою додаткової iнформацiї.
Поправки до МСФЗ 12 "Визнання вiдстрочених податкових активiв по вiдношенню до нереалiзованих збиткiв". Поправки мiстять вказiвки по вiдношенню до того, як органiзацiя повинна визначати майбутнiй оподатковуваний прибуток, та описують обставини, при яких оподатковуваний прибуток може передбачати компенсацiю деяких активiв в сумi, що перевищує балансову вартiсть. Очiкується, що цi поправки не вплинуть на фiнансову звiтнiсть Групи.
Поправки до МСФЗ 2 "Класифiкацiя та оцiнка операцiй по виплатам на основi акцiй". Рада по МСФЗ видав поправки до МСФЗ 2 "Виплати на основi акцiй", в яких розглядаються три основнi аспекти: вплив умов переходу прав на оцiнку операцiй по виплатам на основi акцiй з розрахунками грошовими коштами; класифiкацiя операцiй по виплатам на основi акцiй за умови розрахункiв на нетто-основi для зобов’язань з податку, що утримується у джерела; облiк змiн умов операцiй по виплатам на основi акцiй, в результатi чого операцiя перестає класифiкуватися як операцiя з розрахунками грошовими коштами та починає класифiкуватися як операцiя з розрахунками борговими iнструментами. Поправки набувають чинностi для рiчних перiодiв, починаючи з 01 сiчня 2018 р. На даний момент Група оцiнює можливий вплив цих поправок на її консолiдовану фiнансову звiтнiсть.
МСФЗ 16 "Оренда". Опублiкований в сiчнi 2016 р. та замiняє собою МСФЗ 17 "Оренда" та роз’яснення до стандарту. МСФЗ встановлює принципи визнання, оцiнки, надання та розкриття iнформацiї про оренду i вимагає, щоб орендарi вiдображали всi договори оренди з використанням єдиної моделi облiку в балансi, аналогiчно порядку облiку для фiнансової оренди. Стандарт передбачає два виключення вiд визнання для орендодавцiв – по вiдношенню до оренди активiв з низькою вартiстю та короткострокової оренди (тобто оренди зi строком не бiльше 12 мiсяцiв). Орендодавцi будуть продовжувати класифiкувати оренду, використовуючи тi ж принципи, що наведенi в МСФЗ 17, видiляючи при цьому два види оренди: операцiйну та фiнансову. Крiм цього, МСФЗ 16 вимагає вiд орендодавцiв та орендарiв розкриття бiльшого обсягу iнформацiї порiвняно з МСФЗ 17.
МСФЗ 16 набирає чинностi по вiдношенню до рiчних перiодiв, починаючи з 01 сiчня 2019 року чи пiсля цiєї дати. На даний момент Група оцiнює можливий вплив цих поправок на її консолiдовану фiнансову звiтнiсть.
9. УПРАВЛIННЯ ФIНАНСОВИМИ РИЗИКАМИ
Фактори ризику:
Основнi ризики включають:
• кредитний ризик,
• ризик лiквiдностi
• валютний ризик.
Полiтика управлiння ризиками включає наступне:
Кредитний ризик
Група укладає угоди виключно з вiдомими i фiнансово стабiльними сторонами. Операцiї з новими клiєнтами здiйснюються на основi попередньої оплати. Дебiторська заборгованiсть пiдлягає постiйному монiторингу. Щодо кредитного ризику, пов'язаного з iншими фiнансовими iнструментами, якi включають фiнансовi iнвестицiї, наявнi для продажу, ризик пов'язаний з можливiстю банкрутства контрагента, при цьому максимальний ризик дорiвнює балансової вартостi iнструмента.
Ризик лiквiдностi
Група здiйснює контроль лiквiдностi шляхом планування поточної лiквiдностi. Група аналiзує термiни платежiв, якi пов'язанi з дебiторською заборгованiстю та iншими фiнансовими активами, а також прогнозованi потоки грошових коштiв вiд операцiйної дiяльностi.
Валютний ризик
Валютний ризик визначається як ризик того, що вартiсть фiнансового iнструмента коливається в результатi рiзкої змiни курсiв валют, обов'язкового продажу валюти.
Цiлi та полiтика управлiння фiнансовими ризиками
Основнi фiнансовi iнструменти пiдприємства включають торгову кредиторську заборгованiсть, банкiвськi кредити, цiннi папери. Основною метою цих фiнансових iнструментiв є залучення коштiв для фiнансування операцiй пiдприємства. Також пiдприємство має iншi фiнансовi iнструменти, такi як: торговельна дебiторська заборгованiсть, грошовi кошти.
Управлiння капiталом
Пiдприємство здiйснює заходи щодо управлiння капiталом, спрямованi на збiльшення рентабельностi капiталу, за рахунок оптимiзацiї структури заборгованостi i власного капiталу, таким чином, щоб забезпечити безперервнiсть своєї дiяльностi. Керiвництво пiдприємства здiйснює огляд структури капiталу на щорiчнiй основi. При цьому керiвництво аналiзує вартiсть капiталу та притаманнi йому складовi ризики. На основi отриманих висновкiв пiдприємство здiйснює регулювання капiталу шляхом залучення додаткового капiталу або фiнансування, а також виплати дивiдендiв та погашення iснуючих позик.
Пов'язанi сторони
Сторони вважаються пов'язаними в тому випадку, якщо одна зi сторiн має можливiсть контролювати, здiйснювати суттєвий вплив на прийняття iншою стороною фiнансових або виробничих рiшень.
10. IНФОРМАЦIЯ ПО СЕГМЕНТАМ
Група здiйснює свою дiяльнiсть по виробництву кабельної продукцiї здебiльшого в одному географiчному сегментi – на територiї України.
11. ПОДIЇ ПIСЛЯ ДАТИ БАЛАНСУ
Консолiдована фiнансова звiтнiсть була затверджена 16 березня 2018 року. Подiй пiсля закiнчення звiтного перiоду, якi вимагають розкриття, до вказаної дати не вiдбувалося.
Голова правлiння (Генеральний директор) Золотарьов Володимир Михайлович
Головний бухгалтер Пугачова Нiна Iванiвна